H.E AHMAD FAHAD SULAIMAN AL-FAHAD

DIRECTOR OF THE OFFICE OF HIS HIGHNESS
AMIR OF KUWAIT

   

EDUCATION

B.A. in Economics from the Faculty of Economic and Political Sciences, Cairo University, 1971.

His Excellency Ahmad Fahad Sulaiman Al-Fahad

OFFICIAL POSTS

Appointed by Amiri Decree, issued on January 30, 2006 as Director of His Highness The Amir's Office, holding the rank of Minister.

Appointed by Amiri Decree, issued on August 5, 2003 as Under-Secretary to His Highness The Prime Minister's Diwan, with the rank of Minister.

Director of the Department of H.E. The First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, January 4, 1993.

Delegated to His Highness The Crown Prince and Prime Minister's Diwan, February 11, 1992.

Director of the Department of the Under-Secretary’s Bureau, July 7, 1991.

Director of the Department of H.E. The Minister of State for Foreign Affairs, July 25, 1990.

Promoted to the rank of Ambassador, July 2, 1988.

Promoted to the rank of Minister Plenipotentiary, March 11, 1985.

Director of the Department of the Under-Secretary’s Bureau, August 30, 1978.

Promoted to the rank of Consul on January 30, 1978.

Designated to the Under-Secretary's Bureau of the Ministry of Foreign Affairs on May 11, 1977.

Delegated to the Ministry of Planning as Director of H. E. The Minister's Office, January 29 to April 30, 1977.

Returned to the Ministry of Foreign Affairs General Personnel Department, January 22, 1977.

Promoted to the rank of First Secretary, January 5, 1976.

Promoted to the rank of Second Secretary, October 30, 1974.

Promoted to the rank of Third Secretary, August 5, 1972.

Served at the Embassy of the State of Kuwait in Beirut on April 11, 1972.

Joined the Ministry of Foreign Affairs as Diplomatic Attaché, August 5, 1971.

Attended various Regional, Arab and International conferences and summits.

Appointed as an honorary Commander of the order of St. Michael and St. George by Queen Elizabeth II on the occasion of the state visit of H.H the Amir Sheikh Sabah Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah to the United Kingdom on November 27, 2012.

Honored by His Highness the Amir Sheikh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah with Kuwait's Medal of the First Degree in appreciation for his services and efforts on March 31, 2013.

PERSONAL DETAILS

Born in Kuwait on February 6, 1947.

Marital Status: Married with three children (two sons and a daughter).

Languages: Arabic and English.

Leisure interests include sports and swimming.

 
عربي French